Idag består styrelsen främst av representanter från våra äldre lag. Vi saknar ledamöter som har insyn i de yngre åldersgrupperna. Föreningens mål är att ha representanter från alla lag i föreningen så att hela föreningens perspektiv tas tillvara.
Vem söker vi?
- Föräldrar eller ledare med koppling till våra yngre lag.
- En sekreterare – vi söker dig som vill protokollföra våra möten. Det finns möjlighet till stöttning under en längre övergångsperiod, så du behöver inte ha gjort det förut!
- Engagerade personer för andra uppdrag. Styrelsen fördelar arbetsuppgifterna sinsemellan efter intresse.
Du behöver inga förkunskaper om styrelsearbete – din röst och ditt perspektiv är det viktigaste!
Varför ska du gå med?
- Delat ansvar: Ju fler vi är, desto mer kan vi få gjort. Ansvaret delas upp så att det inte blir betungande för någon.
- Härlig gemenskap: Vi är ett glatt gäng som samarbetar tätt och har roligt ihop.
Vi blir jättegärna fler!
Gör skillnad: Du gör en direkt insats för att våra barn och ungdomar ska få en meningsfull fritid.
Vad innebär det?
Möten sker ca var 6:e vecka under säsongen.
Möjlighet att påverka klubbens visioner, ekonomi och aktiviteter.
Vill du veta mer eller anmäla ditt intresse innan årsmötet?
Ny styrelse väljs på årsmötet den 13 september. Kontakta valberedningen redan nu på gbmagnus@telia.com eller prata med någon av oss i styrelsen.