Vi visste sedan tidigare att Höllviken skulle vara ett bra lag och bestämde oss för att prioritera defensiven och jobba för att hela tiden vara på rätt sida.
Det började lite risigt med ett insläpp redan efter 41 sekunder. Men en replik kom från oss en minut senare. Vi spelade bra och gjorde vad vi pratat om. Höllviken hade dock ett vasst skytte och var klar mer effektiva än vi. Perioden slutar 1-3.
I andra perioden gör vi 2-3 efter 9 sekunder och det är match på riktigt. Tyvärr klämmer Höllviken in både 2-4 och 2-5 i slutet på perioden som ändå måste räknas som en bra period av oss.
I periodpausen till tredje känner vi att chansen att kanske skaka Höllviken fanns och vi skulle bara vänta på våra chanser hålla dem utanför och i slutet börja skicka bollar mot deras mål. Vi hade känt i de två första perioderna att vi kunde göra dom ganska nervösa när vi satte lite press. Alla sträcker in händerna och ett ljudligt frosta skrik hörde i omklädningsrummet. Nu kör vi……..
3 minuter senare med ett totalt tappat spel och 3 mål av Höllviken så var det hela över. I princip allt Höllviken kastade mot mål kom förbi våra täckande spelare och lyckades leta in sig i mål. Här tappade vi matchen och senare i perioden gjorde Höllviken 4 mål inom 1 minut.
Summering så gör vi 2/3 delar av matchen riktigt bra. Vi stod upp bra mot deras lite tuffare spel som emellanåt var åt det farliga hållet. Vi är tacksamma att alla spelare klarade sig undan skador. Men vi måste förstås tuffa till oss och trycka tillbaka lite mer än vi gjorde.
Vilja var stor inom laget och alla gjorde en gedigen insats. Att vi tappade i tredje berodde förstås delvis att samtliga spelare gick ifrån vad vi var överens om och vi ville jaga reducering hellre än att vara på rätt sida och att Höllviken är ett riktigt bra lag.
Att spela hemma matcher borta är inget att rekommendera då det innebär otroligt mycket mer arbete för oss ledare. Hade vi inte varit så många ledare idag hade vi aldrig lyckats få ihop det.
Dock hoppas jag att parkett golvet kastas ut så fort som möjligt i Höörs idrottshall och matta läggs in. Samtliga spelare pratade om hur mycket bättre det är att spela på matta som ligger i Hörby.
Ledarna